Ptejse.cz - Logo Máš otázku? Ptej se! Znáš odpověď? Odpověz!

Položení otázky

Nenašli jste odpověď? Zeptejte se!

znaků zbývá

Přihlášení

  Zapoměl(a) jsi login nebo heslo?
Login:
Heslo:
Pamatovat si přihlašovací údaje
Přihlásit pomocí facebooku  

TOP 10 uživatelé

50232
28697
26094
24536
24105
22653
20313
19152
15944
12565

Více



RSS kanály       rss

Sleduj nové otazky

Sleduj náš blog

Add to Google

Přidej na Seznam

Avatar
Level 1

co je epilepsie

co je epilepsie,příznaky ,léčba



Odesláno uživatelem bambolina
Do kategorie Zdraví - muž 29. září 2008, 19:23:38

(hodnocení celkem: 0 | počet: 0 x | tvé hodnocení: ) Hodnotit další >>

 
Pro vložení odpovědi se musíš přihlásit a nebo zaregistrovat zde.



Přihlásit pomocí facebooku
             

 

Odpovědi (8), počet zhlédnutí 4437

Avatar
Level 7

DEFINICE:

Epilepsie (padoucnice, padoucí nemoc) je záchvatovité onemocnění mozku. V populaci se udává její výskyt 1%, ale bude pravděpodobně vyšší.

Epilepsie může být primární – vrozená – za její příčinu se pak považují nejrůznější inzulty během nitroděložního vývoje. Existují i dědičné syndromy, kde součástí klinického obrazu jsou epileptické záchvaty. Příčinami sekundární – získané epilepsie jsou nejčastěji úrazy, dále nádory a cévní malformace a také infekce.

Epilepsie a epileptické sydromy se dají dělit z několika hledisek. Nejčastěji se uvádí dělení dle klinického obrazu záchvatů, v lékařské veřejnosti se uvádí klasifikace dle oblastí mozku, kde záchvaty vznikají, jak se šíří a jak velkou část mozku zabírají.

DIAGNOSTIKA a LECBA:

Lékař pro stanovení epilepsie potřebuje od pacienta a jeho doprovodu přesně znát, jak záchvaty vypadají, kdy se objevily poprvé, co jim bezprostředně předchází, jak jsou časté, zda se z rodině vyskytuje neurologické onemocnění. Pro zpřesnění a potvrzení diagnózy je nutné přístrojové vyšetření pomocí EEG. V diagnóze se nadále užívají zobrazovací metody a nejmoderněji metody invazivní.

K léčbě epilepsie se užívají metody nefarmakologické – režimová opatření, a dále farmakologické – podávání antiepileptik, jak preventivně, tak i přímo při záchvatu. U těžkých a sekundárních epilepsií nastupuje léčba chirurgická.

Životní prognóza záleží na typu a závažnosti epilepsie, ale obecně nemocný s epilepsií bez dalších rizik a přidružených onemocnění může vést téměř normálně aktivní život.

DELENI:

Starší dělení
Grand mall (křeče, pokousání, bezvědomí, pomočení)
Petit mall (mrákoty, vrávorání, bez křečí)
Jacksonské záchvaty (záškuby ve sval. skupinách, nekoordinované pohyby)
Psychomotorický záchvat (pobíhání po místnosti, zastřené vědomí, nesmyslná činnost)
Epileptický mrákotný stav (částečně zastřené vědomí, automaticky vykonávaná činnost, trvá i několik dní, může se dopouštět činnosti, kterou by jinak neudělal – útěky, žhářství, toulání, běžnému pozorovateli uniká)

Dělení na "grand-mall" a "petit mall" je dneska již zastaralé a používá se spíše ze setrvačnosti. Lékaři je již nepoužívají.

[editovat]
Novější dělení
Jednoduché parciální záchvaty - záchvat postihuje jen určité ložisko mozku. Projeví se dočasnou poruchou postižené oblasti (hmat, sluch, zrak, myšlení…) Vědomí není narušeno.
Komplexní parciální záchvaty - záchvat postihuje širší oblasti mozku. Často se projevuje automatickými pohyby od jednoduchých (mrkání, mlaskání…) a až po složité (chůze…). Vědomí bývá narušené a bývá porucha paměti.
Generalizovaný záchvat bez křečí - tzv. ABSENCE, záchvat postihující celý mozek, projevuje se náhlou a krátkou poruchou vědomí. Projeví se strnulým pohledem a přerušením práce, nebo jiné činnosti. Po odeznění se vědomí téměř okamžitě vrací do normálu a člověk ani nemusí vědět že k něčemu došlo (i když to většinou ví, jen neví co se dělo).
Generalizovaný záchvat s křečemi - klasický obraz toho, co si lidé představí pod pojmem epilepsie. Jde o křeče a výpadek vědomí. Záchvat trvá několik minut a pak ještě několik minut (až hodin) trvá, než se člověk dostane zpět do normálu.

Některé epileptické záchvaty doprovází pocit „dejá vu“ - pocit jednou zažitého nebo „jamais vu“ - pocit cizoty. Na epizáchvaty je amnézie. Připomínat je je neetické.

Někdy dochází u epileptických pacientů po mnoha vyšetřeních (monitorování 24 hodin EEG, neurologickopsychologických vyšetřeních a jiných) k nervozním stavům, pacient očekává zdali bude vybrán a zdali je možná operace jeho mozku, jež ve většině případech pomáhá. Lékaři berou ohledy na to, ve kterém místě určitému se u příslušného pacienta nachází ložisko epilepsie. Operace mozku pacienta trpící epilepsií je výjimečná, provádí se pouze u kritických případů, kdy pacient prodělává záchvaty velmi často.

Tot strucen, za pouziti zdroje: http://cs.wikipedia.org/wiki/Epilepsie

Pro podrobnejsi informace koukni sem:
http://www.epilepsie.cz/verejna/verejna_cast.php
http://www.ordinace.cz/clanek/epilepsie/
https://www.zdravcentra.cz/cps/rde/xchg/zc/xsl/8514.html
http://nemoci.abecedazdravi.cz/epilepsie

 

soulbringer 29. září 2008, 19:29:10
Ohodnoť Pozitivni (1) Negativní (0)

komentáře
 
Avatar
Level 7

Epilepsie je nervové onemocnění. Spočívá v podstatě v tom, že někde v mozku jsou špatně pospojované neurovnové svazy - může to být vrozené, ale často k tomu dochází i po úrazech a některých nemocech (např. zánětu mozkových blan, mrtvice atd.).
Člověk trpící epilepsií mívá v různých intervalech záchvaty. Ty se dělí na malé (petit mal) a velké (grand mal). Malý záchvat může trvat třeba jen několik vteřin a pozorovatel si ho nemusí ani všimnout. Postižený se může např. jen jakoby "zadívat doblba" eufemisticky řečeno, nebo může omdlít, vypadat, že spí atd. Grand mal je mnohem nápadnější, postižený padne do bezvědomí a obvykle se dostaví snámé třesení, křeč a často mu jde pěna od úst. Pokud tento velký záchvat trvá déle, může být pro nemocného i velice nebezpečný.
Epilepsie se v podstatě nedá úplně vyléčit, ale různými antiepileptiky se dá potlačit tak, že pacient nemusí prakticky trpět záchvaty. Krom antiepileptik a pravidelných kontrol u neurologa je za potřebí dodržovat určitý pravidelný rytmus a hodně odpočívat. Únava často násobí pravděpodobnost záchvatu.

 

Hebrey 28. ledna 2009, 21:19:32
Ohodnoť Pozitivni (0) Negativní (0)

komentáře
 
Avatar
Level 6

www.utfg.net

 

Houmr 28. ledna 2009, 21:04:27
Ohodnoť Pozitivni (0) Negativní (0)

komentáře
 
Avatar
Level 5

to bude asi nemoc, že? :-)

 

thesecond 21. října 2008, 20:38:38
Ohodnoť Pozitivni (0) Negativní (0)

komentáře
 
Avatar
Level 3

zkráceně náhodné záchvaty od blbého zýraní až po to že sebou epileptik plácne o zem a mrská sebou jako ryba na suchu(doporučuje se odstranit nábytek a nebezpečný předměty a nechat ho mrskat)

 

wailord 19. října 2008, 20:44:56
Ohodnoť Pozitivni (0) Negativní (0)

komentáře
 
Avatar
Level 4

koukni se na wikipedia.cz

 

Stanli 5. října 2008, 19:44:38
Ohodnoť Pozitivni (0) Negativní (0)

komentáře
 
Avatar
Level 6

Tak tady jsi o tom mužeš přečíst myslím že dost dopodrobna : http://www.epilepsie.cz/

 

Maverik 29. září 2008, 19:25:23
Ohodnoť Pozitivni (0) Negativní (0)

komentáře
 
Avatar
Level 7

tak přesně tohle je jedna z těch zbytečných otázek. stačí fakt napsat do googlu. To je o dost jednodušší než se proklikat položením otázky, kde pak stejně dostaneš v podstatě stejnou odpověď...

 

Gollumek.88 29. září 2008, 19:26:30
Ohodnoť Pozitivni (0) Negativní (2)

komentáře
 


Poslední tři otázky v kategorii Zdraví - muž

Co to sou bile carky,tecky na penisu ??

(odeslaná do kategorie Zdraví - muž 29. srpna 2015, 12:03:48 | počet odpovědí: 1)


Kolik by mnel merit muj UD v 16 letech?

(odeslaná do kategorie Zdraví - muž 18. června 2010, 15:01:02 | počet odpovědí: 3)


Zmensuje koureni pohlavy u muzu?

(odeslaná do kategorie Zdraví - muž 18. června 2010, 14:49:48 | počet odpovědí: 4)